Daniel Bukowski ponownie w mistrzostwach świata!

Czytaj
Opublikowany:
2018-09-14 00:00:00

Wicemistrz Polski w klasie Superstock 1000 wraca do międzynarodowej rywalizacji w wyścigach długodystansowych. W ten weekend wraz z teamem LRP Poland powalczy w 24-godzinnym wyścigu Bol d'Or na francuskim torze Paul Ricard.

Dla Daniela Bukowskiego będzie to drugi tegoroczny start w Mistrzostwach Świata FIM EWC. Przypomnijmy, na początku sezonu "Buła" zaliczył bardzo udany wyścig na legendarnym torze Circuit de la Sarthe w Le Mans. Wraz z francuskim zespołem Slider Endurance zajął 23 miejsce w klasyfikacji generalnej i 11 w swojej klasie (Stock). Teraz Daniel będzie bronił barw polskiej ekipy LRP Poland, dla której jest to trzeci sezon startów w FIM EWC. Tym razem Bukowski zasiądzie na niemieckiej maszynie - BMW S1000RR. Co warte podkreślenia, wiele wskazuje na to, że nie będzie to jednorazowy start "Buły" w barwach LRP Poland. Najprawdopodobniej Wielkopolanin wraz z tym teamem wystartuje we wszystkich pięciu rundach sezonu 2018-2019. Podczas wyścigów będzie się zmieniał z innym doświadczonym polskim zawodnikiem - Bartłomiejem Lewandowskim, a także niezwykle szybkim... rywalem z Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski, raptem 18-letnim Niemcem Arnaudem Friedrichem. Rezerwowym polskiej ekipy będzie z kolei Jarosław Szczęsny.

Do tej pory największym sukcesem LRP Poland w długodystansowych mistrzostwach świata było wywalczenie w ubiegłym roku siódmego miejsca w ośmiogodzinnych zmaganiach na Słowacji. Wyścig Bol d'Or rozpocznie się w sobotę o godzinie 15:00 i potrwa równe 24 godziny. Relacje niemal od startu do mety śledzić można na antenie Eurosportu 2.

- Gdy debiutowaliśmy w mistrzostwach świata, daliśmy sobie trzy sezony na naukę - mówi jeżdżący menedżer zespołu, Bartłomiej Lewandowski. - Sezon 2018-2019 będzie naszym trzecim w FIM EWC, dlatego cały czas skupiamy się na zbieraniu doświadczeń, które pozwolą nam za rok walczyć o jak najwyższe pozycje. Paul Ricard to tor, który nie jest specjalnie wymagający dla zawodników, tak jak choćby Le Mans, za to zabójczy dla motocykli z powodu blisko dwukilometrowej prostej, która mocno obciąża silniki. Co roku do mety nie dojeżdża z tego powodu ponad połowa z blisko 60 startujących tu ekip. Dodatkowym wyzwaniem będzie nowa nawierzchnia, która okazuje się dość nierówna, a jej przyczepność zmienia się niemal z zakrętu w zakręt. Nowy sezon rozpoczynamy dysponując nowym motocyklem BMW, który cały czas ewoluuje oraz świetnymi oponami Pirelli, które doskonale znamy ze startów w mistrzostwach Polski i Pucharze Europy Alpe Adria. Mamy też za sobą krótkie, ale udane, wtorkowe testy. Za kulisami zacieśniliśmy także współpracę z Dariuszem Małkiewiczem i AF Racing, otrzymując świetne wsparcie, za które bardzo dziękujemy. Kibiców zachęcamy z kolei do trzymania za nas kciuków, nie tylko w ten weekend, ale i przez cały sezon.

Po pierwszym, wczorajszym dniu kwalifikacji Daniel i jego teamowi koledzy zajmowali 32 miejsce w stawce 59 zespołów i 19 pozycję w klasie EWC. Co niewątpliwie godne podkreślenia Bartłomiej Lewandowski podczas tej sesji ustanowił nowy oficjalny rekord Polski pod względem prędkości dla motocykli korzystających z silników wolnossących. Został on poprawiony aż o 6km/h i teraz wynosi dokładnie 333,33km.h.

W dzisiejszej sesji kwalifikacyjnej Daniel Bukowski i Bartłomiej Lewandowski poprawili swoje rezultaty, choć rywale też nie zamierzali odpuszczać i notowali bardzo dobre czasy. Ostatecznie LRP Poland do rozpoczynającego się jutro wyścigu wystartuje z 34 pola startowego.